Захист імені та спадщини Реріхів Про ПНУК

   12 лютого у Подільському народному університеті день був особливо святковим, адже у цей день культурна громадськість світу відзначає 135 років від дня народження Олени Іванівни Реріх (1879 - 1955), філософа, письменниці, громадського діяча, дружини і супутниці великого російського художника і вченого Миколи Костянтиновича Реріха. Вона мала безпосереднє відношення до серії книг «Живої Етики», які стають в нашій країні рік від року дедалі більш популярними. Як пише Л.В. Шапошникова, віце-президент Міжнародного Центру Реріхів, директор Музею імені М.К. Реріха: «Реріхівські ідеї і думки мають дивовижну властивість. Чим більше часу минає, тим більш актуальними і потрібними нам вони стають. Це відбувається через те, що Микола Костянтинович і Олена Іванівна завжди писали про найважливіше для людини, про неминуще для неї. І писали так, що їхні думки живуть і розвиваються разом з нами, з нашим часом, бо в них закладена мудрість духу... В наш неспокійний час, коли насаджується психологія індивідуалізму, коли використовуються найнижчі людські якості - прагнення до особистих благ, наживи, зневага до страждань і бід ближнього, коли на екранах телевізорів демонструються збіговища, які нагадують бенкет під час чуми, спокійно і впевнено звучить голос Олени Іванівни Реріх. «Виховуй в собі, - пише вона, - до граничних розмірів розуміння гармонії та краси. З любов'ю, знанням і красою йди до людей, об'єднуй їх. Будуй з ними життя світле, бадьоре, повне невтомної праці і радості».

   На зустріч «Крізь терни - до зірок», присвячену ювілею завітали в Подільський народний університет Культури представники літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця» та учні 10-б класу Літинської СШ№ 1 разом із своєю вчителькою Людмилою Кіпоренко.

   Праця, творчість, робота думки, розуміння основ життя - ось далеко не повний перелік проблем, які обговорювались на зустрічі і без сумніву ця розмова матиме продовження.

Ольга Солиджук

   Керівник курсу художнього ткацтва Ольга Солиджук познайомила присутніх із життєвим шляхом великої людини. Народилась Олена Іванівна у Петербурзі у родині архітектора академіка Івана Шапошникова. З раннього віку проявляла особливу любов до краси в усіх її проявах. У віці семи років читала і писала на трьох мовах.

   В родині було чимало видатних людей, серед відомих усім – Дмитро Пожарський, полководець І.Кутузов, композитор М.Мусоргський. Олена Іванівна, закінчивши Маріїнську гімназію, теж проявила себе як талановита піаністка. Проте прагнула допомагати людям і присвятити своє життя служінню мистецтву. Вона і заміж вийшла, як і мріяла, за художника. І разом із ним, рука в руці, пройшло подружжя Реріхів в любові та злагоді своє непросте життя, наповнене корисними для людства справами: Центрально-Азійська експедиція, Пакт Реріха – перший міжнародний договір про охорону культурних цінностей, Інститут Гімалайських досліджень «Урусваті». Це тільки три найважливіші справи, а скільки їх ще було у житті – відданих людям, для блага усіх!

   Заступник голова Ради ПНУК Лариса Дудник розповіла про Олену Іванівну Реріх як педагога, просвітителя і вихователя. Вклад її думки і серця в ці напрями важко переоцінити. Нарис О.І.Реріх «Три ключі», який по праву можна назвати посланням до молоді та із яким Л.Дудник ознайомила присутніх, становить лише невелику часточку різноманітної творчої спадщини Олени Реріх.

   У своєму нарисі «Три ключі», автор розповідає про «трьох китів» еволюції людства - любов, красу і знання - написаний блискучим літератором і видатним просвітителем. Олена Іванівна пише про найважче і найскладніше, що є в житті людини, - про внутрішню роботу і моральне вдосконалення. Вона пише, не приховуючи правди, про труднощі і складності, з якими зустрінеться сьогоднішня молодь, і закликає її до мужності: «Якщо спіткає тебе невдача, не падай духом. Смуток лише послабить твої сили і уповільнить твоє внутрішнє зростання. Краще збери свої сили і подумай: який мудрий вихід знайти для подальшої дії. Саме цим шляхом збільшиш свою стійкість і примножиш свої сили. Кожну невдачу і гіркий досвід перетвори на найцінніший урок, який стане для тебе керівництвом у майбутньому. Кожна перешкода на твоєму шляху тобі скаже, що потрібно тобі розвинути, аби бути у всеозброєнні для наступної боротьби. Але в боротьбі ти завжди повинен пам'ятати про благо ближніх. Бійся купити собі благополуччя ціною страждань цих ближніх. Таке благополуччя є жорстоким і неміцним».

Крізь терни до зірок

   Глибокі й благородні думки Олени Іванівни Реріх знайшли у наш тяжкий і складний час відгук у багатьох молодих серцях. Знайшли вони відгук і у серцях літинчан  – молодих та сивочолих, які у ювілейний день зібрались у народному університеті, щоб ще і ще раз нагадати про високі ідеали, які потребують сьогодні захисту та розвитку .

   Із щирим словом звернулась до присутніх декламатор художнього читання, вчителька-пенсіонерка, член літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця» Тамара Процик , яка проживши цікаве, сповнене творчості життя, поділилась своїми висновками щодо того, як обирати хороших друзів, як у спілкуванні з ними примножувати свої добрі якості та планувати і здійснювати добрі справи. Також Тамара Євгенівна нагадала за культуру мови, про те, що слід очищувати свою мову від порожніх, беззмістовних та вульгарних слів. Розповіла про велике значення щоденника життя, який порадила учням вести. Недаремно Олена Реріх писала «Твої думки - це твої діти. Кожну з них ти повинен зробити прекрасною. Кожна думка повинна бути творящою силою, спрямованою на добро. Завжди пам'ятай, що сила думки є дуже великою. Готуй її використати на допомогу світові».

Крізь терни до зірок

Уся родина Реріхів любила музику і виявляла великий інтерес до всього прекрасного. Перед учасниками зустрічі виступив ансамбль пісні «Ладодзвін», художнім керівником якого є Ігор Шуберт. Пісні на слова наших земляків Михайла Каменюка та Павла Ткачука на музику Ігоря Шуберта стали важливим акордом, який схвилював та наповнив душі присутніх світлою радістю.

Сьогодні у світі існує багато зла. Воно піднімає голову і намагається знищити усі добрі починання. Керівник прес-центру народного університету Сергій Дудник розповів про Петицію до Президента Росії В.Путіна «На захист громадського музею М.К.Реріха», яку сьогодні підписують усі небайдужі люди, знайомі із непростою ситуацією, що її створили російські чиновники навколо музею. Замість того, щоб підтримати громадську організацію, чиновники роблять все можливе щоб перешкодити її роботі, забуваючи, що культура невід’ємна від людини, її внутрішнього світу та творчості. Тому проблема розвитку громадських форм культури була і залишається найважливішою ланкою стратегії покращення морального клімату в суспільстві. Суспільстві, яке за власної ініціативи, крізь терни, має стати на захист Культури, а отже і самого життя.


   Голова Подільського народного університету Культури Наталія Щепілова.


© 2003 - 2014 Подільський народний університет Культури.
WEB-Master: PodilFolkUnivC@ukr.net