Набат Совісті Захист імені та спадщини Реріхів Про ПНУК Експрес інформація

Дзвони батькових криниць.

   Велике серце нашого земляка Михайла Стельмаха знову покликало до себе, на малу Батьківщину у село Дяківці. Серце, сповнене любові до рідної землі, що виплескана у прозових та поетичних творах, може притягувати своїм покликом усіх, хто йому співзвучний, хто близький і рідний. Поклик цього серця відізвався і в серцях колективу Подільського народного університету Культури. 26 травня в Дяківцях була розгорнута також і імпровізована світлиця народного університету, яка погойдувалась своїми вишитими сорочками та вишитими рушниками на вітрі, як лебединими крилами. Вмілі руки майстрів: Раїси Яськової, Людмили Голови, Ольги Солиджук, Світлани Стефанюк, Людмили Томляк, Лариси Дудник створили цю красу. Неподалік стояв ткацький верстат на якому майстер художнього ткацтва Світлана Стефанюк проводила для усіх бажаючих демонстрацію такого звичного за часів дитинства Михайла Стельмаха і відродженого знову саме на Літинщині процесу ткацтва.

   Не тільки вишивка та ткацтво були представлені народним університетом. Була представлена і пісня. Її слова народились у великому сповненому любові серці Михайла Стельмаха, а в душі композитора Ігоря Шуберта народилась мелодія. Слова Стельмаха пройшлися не просто шеренгами звичних слів, а зазвучали своїм ладом і ритмом. Щоб те високе звучання із світу вищого, духовного донести в наш світ земний, творцям доводиться так важко, що твір окроплюється потом і слізьми, як і все те, що після народження продовжує повноцінно жити, радувати і розвиватися. Народжена пісня "Земле моя" на слова Михайла Стельмаха і музику Ігоря Шуберта вперше була виконана ансамблем пісні "Ладодзвін" Подільського народного університету Культури. Виконувалась вона також на головній сцені святкового дійства у Дяківцях.

   Але це не була єдина пісня на слова Михайла Опанасовича. Ансамблем пісні "Ладодзвін" були підготовлені ще дві пісні спеціально до цього свята. Це "Весни моєї цвіт" на слова Михайла Стельмаха та на слова Галини Півторак пісня "Пам'яті Михайла Стельмаха". Музику до обох пісень написав літинський композитор та співак, художній керівник ансамблю пісні "Ладодзвін" Ігор Шуберт. Пісні були виконані на прослуховуванні напередодні свята і методистами РБК було вирішено, що вони прозвучать на народній сцені. Уже на самому святі організатори поставили ансамбль перед фактом, що через велику кількість виконавців виступ на народній сцені знімається. Таким чином на святі у пісенному виконанні на слова М.Стельмаха та про М.Стельмаха прозвучала лише одна пісня, яка стала окрасою свята, адже обласне телебачення показуючи в ефір святкову програму у обох частинах розмістило цю пісню.

   Широка та різноманітна діяльність народного університету викликала цікавість багатьох гостей. До імпровізованої світлиці підходили люди, що прибули зблизька і з далека: із Полтави та Харкова, із Києва та Хуторів Мізяківських та багатьох інших міст і місць України. Майстер по ткацтву Світлана Стефанюк була зворушена побачити на святі свою шкільну вчительку та продемонструвати її своє вміння ткати. До виставки народного університету координатор курсу культури побуту ПНУК Тамара Стразюк запросила Василя Онопенка, колишнього літинського суддю, нині суддю Верховного суду України, якому народний університет вручив своє звернення про допомогу, адже 17 років питання про приміщення для народного університету залишається відкритим. І силами тільки місцевої інтелігенції його не вирішити. Потрібна допомога на державному рівні.

   Усім було радісно від того, що на свято завітав і син Михайла Стельмаха Дмитро та донька Марта. Усім нам згадались слова ще однієї пісні на музику І.Шуберта, що виконує ансамбль пісні "Ладодзвін". Край дороги батькова криниця,

Б'ється над криницею пташа.
Чи води хотілося напиться,
Чи то може батькова душа.

Сплять натомлені тривоги,
Згасли проліски зірниць.
Дзвонять, дзвонять край дороги,
Дзвони батькових криниць!

    Сергій Дудник. Керівник прес-центру Подільського народного університету Культури© 2003 - 2011 Подільський народний університет Культури.
WEB-Master: PodilFolkUnivC@ukr.net