Набат Совісті Захист імені та спадщини Реріхів При ПНУК Експрес інформація


Двадцятирічний рубіж Подільського народного університету Культури

   21 травня 2015 року громадська організація “Подільський народний університет Культури” покликала друзів на гостини. У цей день організація відзначала 20 річницю своєї громадської діяльності на теренах Вінниччини. Двадцятирічний рубіж співпав із 80-річчям Пакту Реріха – першого міжнародного договору про захист культурних цінностей.

Разом із Пактом Микола Костянтинович Реріх запропонував Знамено Миру, покликане оберігати об’єкти культури для наступних поколінь. Знамено Миру – символ єднання людства в ім’я збереження та примноження великих цінностей національних культур, в ім’я творення кращого майбуття. Народний університет підтримуючи ідеї Реріха підняв на свято і свій прапор із символом Культури.

   Знамено Подільського народного університету Культури доручено було підняти Дмитру Насадюку із села Пеньківки випускнику Косівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської Національної Академії мистецтв, який отримав направлення на навчання від народного університету.

   Народний університет на Літинщині як гарант незворотності демократії вітали тріо бандуристів Літинської музичної школи у складі Світлани Дудник, Лілії Хамраєвої та Юлії Макар.

   Від імені голови обласної ради Сергія Свитка та голови обласної державної адміністрації Валерія Коровія організацію привітала Яременко Тетяна — заступник керуючого справами Вінницької обласної ради.

   Не залишилось осторонь Обласне управління культури, вітання від якого передала Галина Куделя та Обласний Центр народної творчості.

   Провідний спеціаліст якого Жанна Дмитренко присвятила ювілейній даті свої вірші.

   Наталія Шпак-Косаківська не тільки передала вітання, але і розповіла про велику силу українського орнаменту.

   І звісно ж вітали земляки–літинчани - заступник голови Літинської державної адміністрації Валентина Захаревич,

голова Літинської районної ради Віталій Мельник,

голова Літинської селищної ради Анатолій Бичок, директор центру зайнятості Наталія Шишкова,

директор Літинської районної бібліотеки Людмила Іщук,

завідуюча районним відділом освіти Тетяна Гордйчук.

 Травневі дні час екскурсій у школах району і колектив Подільського народного університету Культури завжди залюбки проводить їх для дітей.

   А також друзі і колеги народного університету Тамара Процик, Марія Гончар, Марія Красноштан, Валентина Балакіна, Любов Тишкевич, Тамара Строзюк, Зінаїда Сидорчук та багато інших не байдужих людей.

   Надійшли вітання із села Уладівки від громадського діяча Павла Ткачука та із міста Києва від Ольги Баніт, кандидата педагогічних наук, молодшого наукового співробітника відділу андрагогіки Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих. Свої вітання організації передав і Володимира Воловодюк, голова Вінницького козацького полку імені Івана Богуна із м. Вінниці та голова Вінницького осередку товариства «Знання» Людмила Кулік.

   Вітаннями та подарунками свято не закінчилось. Воно перемістилось на вулиці Літина. Адже, 21 травня, на Вознесіння, в Україні відзначають ще й День вишиванки. Громада Літинщини не залишилася осторонь усієї України. Народний університет покликав до святкування свого ювілею і Дня вишиванки дітей. До проведення ходи «Одягни вишиванку – об’єднай Україну» долучилися гості народного університету, учні та вчителі шкіл Літина та Селищенської школи. Ініціативу підтримали голова Літинської районної ради Віталій Мельник, селищний голова Анатолій Бичок, директор Літинської районної бібліотеки Людмила Іщук із представниками колективу бібліотеки та жителі містечка. На чолі колони йшли слухачі курсів народного університету. Дівчатка із школи моделей «Оксамит» вбрані у виткані плахти та вишиванки щохвилини закликали земляків, які зібрались обабіч вулиці «одягни вишиванку – об’єднай Україну». Дитячий стрій видався голосистим, веселим. Він переливався орнаментами вишитих сорочок, звучав словами пісні «А сорочка мамина біла-біла» та Гімну України, який діти одні доспівували, інші розпочинали. Виросло нове покоління для якого Україна – Батьківщина. Серед учасників ходи була гість народного університету, поетеса Жанна Дмитренко із Обласного центру народної творчості. Вірші народжувались під час ходи вулицями Літина:

   «Україна, як чайка кигиче чаїнно:
«Одягни вишиванку - об’єднай Україну»
Я вітаю вас діти, я пишу вам уклінно:
«Одягни вишиванку - об’єднай Україну»
Стали літинські діти у колону єдину:
«Одягни вишиванку - об’єднай Україну»
Ми війну подолаєм, ми повстанем з руїни:
«Одягни вишиванку - об’єднай Україну»
Переможем, як будем народом єдиним:
«Одягни вишиванку - об’єднай Україну»

   На вулиці Дзержинського святкова колона зупинилась. Адже у неї була ще одна місія. Діти мали перерізати червону стрічку на дверях майстерні народно-прикладного мистецтва «Орнаменти» і зробила це наймолодша учасниця ходи і курсів народного університету п’ятирічна Настя Усатюк. Діти живим струмочком вливалися у святково вбрані кімнати майстерні, що світилася рушниками, вишиванками, килимами, солом’яними капелюхами, виробами із глини, ляльками-мотанками. Майстерня розташувалась у будинку, який належав родині Клюковських із малолітніми дітьми, що постраждала у 1937 році від репресій.

У святково вбраному дворику майстерні

демонстрували вишиті сукні і ткані речі учасники школи моделей "Оксамит",

лунали пісні у виконанні ансамблю «Ладодзвін» народного університету,

дуету «Розмай» із Якушинецького будинку культури та тріо бандуристів «Мальви» із Літинської музичної школи. Поезією радували серця присутніх

декламатор Тамара Процик та поетеса Жанна Дмитренко, яка у своєму вірші–присвяті народному університеті сказала:

«Відродження високий злет, Міцні традицій мури,
Подільський університет,
Народної культури.
Це тільки в Літині такий
На область всю єдиний.
Верстає з піснею роки
Во славу України.

   

    Прес-центр ПНУК


© 2003 - 2015 Подільський народний університет Культури.
WEB-Master: PodilFolkUnivC@ukr.net